reklama

Reformy - sú sociálne?

Pred nedávnom som počul rozhovor dvoch dievčat. Viem, rozhovory sa počúvať nemajú, no tento bol mimoriadne zaujímavý. Bol totiž o reformách a o tom, či reformy sú sociálne a solidárne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Sú reformy sociálne a majú byť, vôbec, sociálne? Máme byť solidárny s tými, ktorí sú nezamestnaní, resp. chudobní? Zaiste, áno.
Je však sociálne aj to, keď má niekto plat 100 000 Sk a dostáva napr. rodičovský príspevok alebo prídavok na dieťa? Porľa mňa nie, pretože ten, kto zarába viac by takéto zvýhodnenia mať nemal. Jednak preto, že to nepotrebuje a jednak svojmu dieťaťu môže dať viac ako dostane od štátu. Tým pádom by sa ušlo tým, ktorí to naozaj potrebujú, teda osobám nezamestnaným, dôchodcom, ťažko chorým a pod. Tu, ja, osobne vidiím základný rozdiel medzi ľavicou a pravicou. Ľavicové strany budú rozdávať, budú dávať každému, aj tomu, kto to reálne nepotrebuje. Tým pádom však zvýšia dane, zvýšia odvody, pretože štát nevyrába žiadne zdroje, hodnoty. On, len, berie peniaze, ktoré potom prerozdelí. A pravicové strany? Snažia sa byť konkretnejší, snažia sa poukazovať peniaze tým, ktorí to reálne potrebujú a nesnažia si kupovať hlasy svojich potencionálnych voličov, i keď...Od zajtra, teda 1. júla 2005 bude účinná novela zákona, kde sa stanovuje rodičovský príspevok, teda každý rodič, ktorý má dieťa bude dostávať 4100 Sk do troch rokov života dieťaťa. Je pekné, keď sa štát stará o rodinu a snaží sa rodinu podporovať, len solidaritu v tom, že aj zamestaná mamička bude dostávať prípevok v takej istej výške ako mamička na materskej dovolenke, teda tá, ktorá sa chce v plnej miere venovať výchove svojho dieťaťa. Podľa mňa, je to kupovanie potencionálnych voličov. Solidaritu a sociálnosť môžeme vidieť aj v iných rezortoch, napr. v zdravotníctve. Veď predsa by nebolo normálne, ak človek, ktorý má ťažkú, by si za ňu platil. Je predsa normálne, ak štát, teda my, občania, prispieva a hradí túto zdravotnú starostlivosť vo výške svojich možností a schopností, teda v takej výške v akej si spoločnosť môže dovoliť. Tak je to i v školstve, ale i v mnohých iných oblastiach spolčenského života.
Teda je pravica sociálna? Áno, len sociálnu politiku robí inak, ako ju robí, resp. snaží robiť ľavica. Avšak zároveň si treba uvedomiť, že slovenská ľavica svoju sociálnu politiku, a to, ako by to robila, keby sa dostala do vlády, ešte nepredstavila, pretože tú prestavu ani nemá.

Marek Poracký

Marek Poracký

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent Právnickej fakulty a redaktor Korzára, Košického denníka Zoznam autorových rubrík:  Reality showŠkolstvoŠtátSúkromnéNezaradenéPolitikaPrávoSpoločnosťKošiceRozhovory

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu